P O S T A N O W I E N I E

                       Na podstawie  art. 63 ust. 2  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, ze zm.), w  związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23), a także Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U.  2016 poz.71) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 stycznia 2016 r.

po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie

stwierdzam brak potrzeby

przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej na działce o nr ew. 4541/7 obręb nr 0001 Ostrów Mazowiecka

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.01.2016 r wnioskodawca: Samodzielny Publiczny Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Stanisława Dubois 68, 07-300 Ostrów Mazowiecka wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na  budowie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, na działce o nr ew. 4541/7, obręb 0001 Ostrów Mazowiecka, przy ul. Stanisława Dubois 68 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 59 Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r, poz. 71) planowane przedsięwzięcie zaliczono do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać  na środowisko: ,,lotniska inne niż wymienione w § 2 ust.1 pkt 30 lub lądowiska, z wyłączeniem lądowisk centrów urazowych, o których mowa w ustawie z dnia 8 września 2006 r o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U.  2013 poz. 757 z późn. zm.) przeznaczonych wyłącznie dla śmigłowców ratunkowych

W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przeanalizowano:  skalę przedsięwzięcia , wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje, usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska  przy istniejącym użytkowaniu terenu oraz uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 20.01.2016 r. Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie,  pismem z dnia 18 lutego 2016 r wyraził opinię, że dla powyższego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie pismem z dnia 19 lutego 2016 r nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Dla nieruchomości, na której planowana jest inwestycja, nie obowiązuje plan zagospodarowania.

Działka, na której planowane jest przedsięwzięcie zajmuje powierzchnię 2,8848,ha. W bezpośrednim sąsiedztwie działki znajdują się:

-  od wschodu: tereny leśne;

-  od południa teren szpitala z budynkami szpitalnymi i tereny leśne

- od zachodu: teren szpitala, teren leśny ulica Surowskiego  i dalej tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, wielorodzinnej i usługowej

- od północy: ulica Dubois,  zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna znajdująca się w odległości 30 m. Lądowisko będzie miało kształt prostokąta o powierzchni około 490 m². Wykonane zostanie w postaci płyty żelbetowej wspartej na słupach żelbetowych. Całkowita powierzchnia lądowiska oraz dróg komunikacyjnych i ewakuacyjnych wyniesie około 650 m².

W związku z budową lądowiska wybudowane zostaną:

  1. nowy szyb windy i klatki schodowe do transportu osób poszkodowanych z poziomu płyty lądowiska na poziom terenu;
  2. schody ewakuacyjne prowadzące do klatki schodowej wewnątrz budynku;
  3. dach budynku, kominy wentylacyjne i wszystkie przejścia instalacji przez dach zostaną zabezpieczone do odpowiedniej odporności ogniowej;
  4. w koronach kilkunastu drzew konieczne będzie wykonanie cięć technicznych lub usunięcie drzew.

Ponadto lądowisko zostanie wyposażone również w:

1) pomieszczenie na sprzęt ratowniczy;

2) pomieszczenie ppoż. z instalacją ppoż. (dwa hydranty z zasysaczem środka pianotwórczego z pompą podnosząca ciśnienie wody i zbiornikiem na wodę ppoż. o pojemności około 4 m³;

3)oświetlenie nawigacyjne w tym: światła pola, światła kierunkowe, podejścia/wnoszenia, latarnię identyfikacyjną system HAPI ( precyzyjny wskaźnik ścieżki schodzenia);

 4)podświetlony wskaźnik kierunku wiatru;

5)oświetlenie projektowe lądowiska i pomostów komunikacyjnych;

6) oświetlenie przeszkodowe;

7) radiokontroler umożliwiający zdalne włączenie oświetlenia nawigacyjnego;

8)system monitorujący z podglądem kamery i rejestratorem obrazu;

9)układy sterujące i zasilające oświetlenie;

10) elektryczny system podgrzewania płyt lądowiska.

Przedsięwzięcie nie należy do grupy przedsięwzięć mogących powodować znaczne uciążliwości dla środowiska, nie przewiduje się kumulowania oddziaływań w związku z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia.

W fazie realizacji planowanego przedsięwzięcia oddziaływania na środowisko będą związane z:

  1. krótkotrwałym wzrostem hałasu i niezorganizowanej emisji substancji pochodzących z zanieczyszczeń motoryzacyjnych i emisji pyłu do powietrza.
  2. podwyższeniem poziomu hałasu i wibracji, których źródłem będą pracujące maszyny i sprzęt budowlany, co spowoduje zwiększenie zapylenia i zanieczyszczenia powietrza.

W celu minimalizacji oddziaływań, które będą miały charakter przejściowy i zostaną usunięte po zakończeniu budowy, prace budowlane odbywać się będą w porze dziennej, przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu.

Odpady gromadzone będą selektywnie w wyznaczonych miejscach i przekazywane do unieszkodliwienia lub odzysku uprawnionym odbiorcom.

Powstające ścieki bytowe gromadzone będą w przenośnych sanitariatach i wywożone przez uprawnione podmioty do oczyszczalni ścieków.

Eksploatacja lądowiska nie będzie powodować przekroczeń standardów jakości środowiska w zakresie powietrza atmosferycznego.

Lądowisko nie będzie wymagało zaopatrzenia w wodę (za wyjątkiem instalacji ppoż) i nie będzie źródłem powstawania ścieków bytowych lub przemysłowych.

Wody opadowe z powierzchni lądowiska ujmowane będą w system odwodnienia, przez separator substancji ropopochodnych (o pojemności około 700 l) i odprowadzane będą do kanalizacji deszczowej na terenie szpitala.

Przy stosowaniu zasad bezpieczeństwa i  regularnej konserwacji urządzeń  zabezpieczających nie zachodzi niebezpieczeństwo wystąpienia poważnej awarii.

W pobliży planowanej inwestycji nie występują obszary wodno-błotne i obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych. W miejscu realizacji inwestycji i w jej pobliżu nie występują obszary objęte ochroną, strefy ochronne ujęć wód i zbiorników wód śródlądowych.

Najbliżej położony obszar natura 2000 Puszcza  biała PLB 400007 znajduje się w odległości ok. 600 m od planowanej inwestycji.

W miejscu realizacji przedsięwzięcia i w pobliżu nie występują obszary o znaczeniu historycznym, kulturowym lub archeologicznym. W rejonie inwestycji brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Uwzględniając skalę i charakter prowadzonej działalności, zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji.

Ze względu na rodzaj i lokalizacje nie wystąpi transgeniczne oddziaływanie na środowisko.

Informacje zawarte w dokumentacji potwierdzają brak możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej złożoności lub wielkości.

Bezpośrednie odziaływania na środowisko występujące na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu realizacji przedsięwzięcia. Na etapie realizacji przedsięwzięcia odziaływania będą krótkotrwałe i odwracalne, na etapie eksploatacji nie powinny powodować przekroczenia standardów jakości środowiska.

P O U C Z E N I E

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art.142 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

 

z up. BURMISTRZA

/-/ Zbigniew Chrupek

Pierwszy Zastępca Burmistrza

Wytworzył:
Zbigniew Chrupek
(2016-02-23)
Udostępnił:
Duda Michał
(2016-02-24 11:40:19)
Ostatnio zmodyfikował:
Duda Michał
(2016-02-24 12:02:36)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki