P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie  art. 63 ust. 2  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, ze zm.), w  związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23), a także Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U.  2016 poz.71) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 marca 2016 r.

po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie

 

stwierdzam brak potrzeby

przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na poprawie efektywności systemu ratownictwa w powiecie ostrowskim poprzez budowę lądowiska oraz przebudowę i doposażenie SOR na działkach ewidencyjnych 4541/7 i 4542/2 w obrębie nr 0001 Ostrów Mazowiecka, przy ul. Stanisława Dubois 68 w Ostrowi Mazowieckiej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 30.03.2016 r wnioskodawca: Samodzielny Publiczny Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Stanisława Dubois 68, 07-300 Ostrów Mazowiecka wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na poprawie efektywności systemu ratownictwa w powiecie ostrowskim poprzez budowę lądowiska oraz przebudowę  i doposażenie SOR na działkach ewidencyjnych 4541/7 i 4542/2 w obrębie nr 0001 Ostrów Mazowiecka, przy ul. Stanisława Dubois 68 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 59 Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r, poz. 71) planowane przedsięwzięcie zaliczono do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać  na środowisko: ,,lotniska inne niż wymienione w § 2 ust.1 pkt 30 lub lądowiska, z wyłączeniem lądowisk centrów urazowych, o których mowa w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U.  2013 poz. 757 z późn. zm.) przeznaczonych wyłącznie dla śmigłowców ratunkowych

W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Przeanalizowano:  skalę przedsięwzięcia , wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje, usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska  przy istniejącym użytkowaniu terenu oraz uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 22.04.2016 r. Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie,  pismem z dnia 28 kwietnia 2016 r wyraził opinię, że dla powyższego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie pismem z dnia 11 maja 2016 r nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Dla nieruchomości, na której planowana jest inwestycja, nie obowiązuje plan zagospodarowania.

Działka, na której planowane jest przedsięwzięcie zajmuje powierzchnię 3,555 ha. W bezpośrednim sąsiedztwie działki znajdują się:

-  w kierunku północnym w odległo9sci 75 m, ulica S. Dubois, po drugiej stronie ulicy w odległości 107,5 m, tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej;

- w kierunku zachodnim znajduje się teren szpitala, teren leśny i ulica Surowskiego, za którą, w odległości 217 m znajdują się  tereny zabudowy mieszkaniowej jedno – i wielorodzinnej;

- w kierunku południowym znajduje się teren szpitala z budynkami szpitalnymi i terenami leśnymi;

- w kierunku wschodnim ulica Szpitalna, tereny leśne, w odległości 100 m znajdują się tereny zabudowy mieszkaniowej..

Lądowisko będzie miało kształt okręgu o średnicy około 18,0 m² i powierzchni około 270 m². Wykonane zostanie w postaci płyty żelbetowej wspartej na słupach żelbetowych. Poziom płyty będzie znajdował się na wysokości około19,0 m ±2,0 m n.p.t. Całkowita powierzchnia lądowiska oraz dróg komunikacyjnych i ewakuacyjnych wyniesie około 300 m².Winda i słupy podporowe lądowiska z fundamentami zajmą około 55 m². Wszystkie pozostałe elementy lądowiska zlokalizowane będą ponad dachami szpitala.

Lądowisko przystosowane będzie do lądowania i startowania lekkich śmigłowców Eurocopter EC -135.

Dodatkowo lądowisko wyposażone zostanie w elementy:

  1. Siatkę o szerokości 2,0 m umieszczoną wokół płyty lądowiska zabezpieczająca przed upadkiem;
  2. Oznakowanie nawigacyjne dzienne – na powierzchni przyziemia, w jego centrum: czerwona litera H na tle białego krzyża;
  3. Oświetlenie projektorowe lądowiska oraz pomostów komunikacyjnych;
  4. Oznakowanie przeszkodowe dzienne w postaci biało-czerwonej szachownicy, umieszczone na zadaszonej części pomostu łączącego lądowisko z windą;
  5. Oświetlanie przeszkodowe, umieszczone na szczycie wskaźnika kierunku wiatru, na rogach dachu nadbudówki i szybu windy;
  6. Pomosty komunikacyjne i schody ewakuacyjne prowadzące z płyty lądowiska do ewakuacyjnych klatek schodowych lub windy;
  7. Instalacje kanalizacji deszczowej wraz z separatorem substancji ropopochodnych;
  8. Układy sterujące i zasilające oświetleni oraz pozostałe wyposażenie lądowiska.

W dyspozytorni SOR zainstalowany zostanie panel sterujący oświetleniem projektorowym i nawigacyjnym, oraz systemy służące do komunikacji z osobami znajdującymi się na pomoście  przy lądowisku, oraz pilotami śmigłowca.

Z dyspozytorni na oddziale SOR bedzie się odbywało sterowanie (włączanie i wyłączanie) oświetleniem nawigacyjnym i projektowym.

 

Przedsięwzięcie nie należy do grupy przedsięwzięć mogących powodować znaczne uciążliwości dla środowiska, nie przewiduje się kumulowania oddziaływań w związku z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia.

Eksploatacja lądowiska powodować będzie pobór energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia, oraz pobór wody na potrzeby bytowe i ppoż ) i nie będzie źródłem powstawania ścieków bytowych lub przemysłowych.

W fazie realizacji planowanego przedsięwzięcia oddziaływania na środowisko będą związane z:

  1. krótkotrwałym wzrostem hałasu i niezorganizowanej emisji substancji pochodzących z zanieczyszczeń motoryzacyjnych i emisji pyłu do powietrza.
  2. podwyższeniem poziomu hałasu i wibracji , których źródłem będą pracujące maszyny i sprzęt budowalny, co spowoduje zwiększenie zapylenia i zanieczyszczenia powietrza.

W celu minimalizacji oddziaływań, które będą miały charakter przejściowy i zostaną usunięte po zakończeniu budowy, prace budowlane odbywać się będą w porze dziennej, przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu.

Zaplecze budowy, w ramach możliwości, należy zlokalizować w jak największej odległości od zabudowy chronionej akustycznie, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, oznakować w zakresie informacji o zagrożeniach panujących w pobliżu i na terenie budowy.

Odpady gromadzone będą selektywnie w wyznaczonych miejscach i przekazywane do unieszkodliwienia lub odzysku uprawnionym odbiorcom.

Powstające ścieki bytowe gromadzone będą w przenośnych sanitariatach i wywożone przez uprawnione podmioty do oczyszczalni ścieków.

W ramach rozwiązań  chroniących środowisko dla planowanej inwestycji planuje się następujące rozwiązania:

- małą częstotliwość lądowań, lądowania odbywać się będą ok. 4-5 razy w miesiącu (max, 1x dobę);

- płyta lądowiska zostanie wyniesiona ponad poziom sąsiedniej zabudowy, co ograniczy do minimum uciążliwość pyłową ; wzniecanie pyłu i kurzu przez lądujący helikopter;

- zastosowanie systemu HAPI, dzięki czemu możliwe będzie podejście śmigłowca do lądowania na zmniejszonych obrotach silnika i przy mniejszej emisji hałasu;

- odprowadzanie wód opadowych do istniejącej kanalizacji deszczowej;

- zastosowanie separatora substancji ropopochodnych do podczyszczania wód opadowych;

- prowadzenie prac serwisowych, napraw i tankowania poza obszarem lądowiska w wyznaczonych do tego miejscach.

Przy stosowaniu zasad bezpieczeństwa i  regularnej konserwacji urządzeń  zabezpieczających nie zachodzi niebezpieczeństwo wystąpienia poważnej awarii.

W pobliży planowanej inwestycji nie występują obszary wodno-błotne i obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych.

W miejscu realizacji inwestycji i w jej pobliżu nie występują obszary objęte ochroną, strefy ochronne ujęć wód i zbiorników wód śródlądowych.

Najbliżej położony obszar natura 2000 Puszcza  Biała PLB 400007 znajduje się w odległości ok. 600 m od planowanej inwestycji.

W miejscu realizacji przedsięwzięcia i w pobliżu nie występują obszary o znaczeniu historycznym, kulturowym lub archeologicznym. W rejonie inwestycji brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Uwzględniając skalę i charakter prowadzonej działalności, zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji.

Ze względu na rodzaj i lokalizacje nie wystąpi transgeniczne oddziaływanie na środowisko.

Informacje zawarte w dokumentacji potwierdzają brak możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej złożoności lub wielkości.

 

Bezpośrednie oddziaływania na środowisko występujące na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia będą miały zasięg lokalny i ograniczą się do terenu realizacji przedsięwzięcia. Na etapie realizacji przedsięwzięcia odziaływania będą krótkotrwałe i odwracalne, na etapie eksploatacji nie powinny powodować przekroczenia standardów jakości środowiska.

Eksploatacja lądowiska nie będzie powodować przekroczeń standardów jakości środowiska w zakresie powietrza atmosferycznego.

z up. BURMISTRZA

/-/ Zbigniew Chrupek

Pierwszy Zastępca Burmistrza

Wytworzył:
Zbigniew Chrupek
(2016-05-17)
Udostępnił:
Duda Michał
(2016-05-17 13:37:23)
Ostatnio zmodyfikował:
Duda Michał
(2016-05-17 13:43:34)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki