D E C Y Z J A

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U 2016r., poz. 23 ze zm.), art. 71 ust.1 i 2 pkt 2, art. 75 ust 1 pkt 4, art 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r.poz.353 ze zm.) – zwana dalej ustawą ooś oraz  § 3 ust. 1 pkt 35 i 36 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko ( Dz.U.2016 r. poz. 71) po rozpatrzeniu wniosku firmy AVEST P.P.H.U. Albert Korman, ul. Słoneczna 5, 08-311 Bielany w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji paliw płynnych z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ew. 1061 położonej przy ul. Różańskiej w obrębie miasta Ostrowi Mazowieckiej

 

ustalam

środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia pn. ,,Budowa stacji paliw płynnych
 z infrastrukturą towarzyszącą” na działce o nr ew. 1061 położonej przy ul. Różańskiej
w obrębie miasta Ostrów Mazowiecka

 

  1. Określam następujące warunki:
  1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsięwzięcia obejmuje budowę stacji paliw płynnych z infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowaną na działce o powierzchni 2783 m² o nr ew. 1061 położonej przy ul. Różańskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

W ramach planowanego przedsięwzięcia przewidziano budowę: pawilonu stacji, wiaty nad dystrybutorami, trzystanowiskowej, samoobsługowej, bezdotykowej myjni samochodowej z własną kotłownią, instalacji paliw płynnych z dwupłaszczowym, podziemnym zbiornikiem na paliwo PB i ON, podziemnego zbiornika LPG, podziemnego zbiornika na gaz do zasilania centralnego ogrzewania, szczelnych nawierzchni w tym wjazdu, parkingu i placu manewrowego z systemem lokalnej kanalizacji deszczowej z separatorem substancji ropopochodnych oraz instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i oświetleniowych.

Analizowana działka graniczy z następującymi terenami:

- od strony północnej – działka o nr ew. 292 – linia kolejowa;

- od strony wschodniej – działka o nr ew. 1062 – droga nieutwardzona;

- od strony południowej – droga krajowa DK60 , trasa Ostrów Mazowiecka;

- od strony zachodniej – działka o nr ew. 1060/2 zabudowana budynkiem mieszkalnym.

Obecnie na terenie działki znajdują się pozostałości infrastruktury po dawnej stacji LPG oraz teren zieleni. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 5 m od granic analizowanego terenu.

  1. Na etapie realizacji przedsięwzięcia prace budowlane należy prowadzić w porze dziennej, tj. w godz. od 6.00 do 22.00.
  2. Na etapie realizacji inwestycji zabezpieczyć materiały pyliste przed rozwiewaniem (np. przez przykrywanie plandekami);
  3. Wszelkie prace prowadzić przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu, eksploatowanego i konserwowanego systematycznie w sposób prawidłowy, który zapewni zabezpieczenie środowiska gruntowo-wodnego przed wyciekiem płynów technicznych i paliw;
  4. Prace ziemne poprzedzić usunięciem z terenu planowanych wykopów warstwy urodzajnej gleby (humusu), glebę magazynować w wyznaczonym miejscu w sposób, który zabezpieczy ją przed zanieczyszczeniem; po zakończeniu robót budowlanych glebę wykorzystać, w miarę możliwości, w ramach zagospodarowania powierzchni na terenie przedmiotowego przedsięwzięcia (tylko wtedy gdy nie będzie zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi), a ewentualny nadmiar gleby przekazać uprawnionym podmiotom.
  5. Na etapie realizacji przedsięwzięcia ścieki bytowe gromadzić w szczelnym zbiorniku bezodpływowym przewoźnej toalety, a  następnie systematycznie przekazywać za pośrednictwem uprawnionych odbiorców do oczyszczalni ścieków.
  6. W przypadku konieczności odwodnienia wykopów, prace odwodnieniowe prowadzić pod osłoną ścian szczelnych bez konieczności trwałego obniżania poziomu wód gruntowych ( do minimum ograniczyć czas odwadniania wykopu) oraz w sposób ograniczający wpływ ww. prac do terenu działki inwestycyjnej; ewentualne wody z wykopów, po oczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych i piaskowniku, odprowadzać powierzchniowo na terenie działki inwestycyjne, w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich lub do rowu po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego.
  7. Powstające na etapie realizacji przedsięwzięcia odpady inne niż niebezpieczne magazynować selektywnie w wyznaczonym miejscu, w sposób zabezpieczający przed pyleniem, rozwiewaniem odpadów oraz zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego; ww. odpady przekazywać uprawnionym odbiorcom do odzysku lub unieszkodliwiania.
  8. Teren inwestycji na etapie realizacji i eksploatacji wyposażyć w sorbenty do osuwania rozlanych substancji ropopochodnych, w przypadku ich awaryjnego wycieku zanieczyszczenie niezwłocznie usunąć, a następnie przekazać uprawnionym podmiotom do unieszkodliwienia.
  9. Powstające na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpady niebezpieczne magazynować w zamkniętych, szczelnych i oznakowanych pojemnikach lub innych opakowaniach, odpornych na działanie składników umieszczanych w nich odpadów zlokalizowanych w miejscu wyznaczonym, ogrodzonym, o utwardzonym podłożu, zadaszonym lub zabezpieczonym przed działaniem warunków atmosferycznych; miejsca magazynowania ww. odpadów oznaczyć i zabezpieczyć przed wstępem osób nieupoważnionych i zwierząt; ww. odpady przekazywać  uprawnionym odbiorcom do odzysku lub unieszkodliwienia.
  10. Zaopatrzenie planowanego przedsięwzięcia w wodę realizować z sieci wodociągowej; prowadzić rejestr zużycia wody.
  11. Na etapie eksploatacji inwestycji ścieki bytowe odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zbiornik systematycznie opróżniać (nie dopuścić do jego przepełnienia) przez upoważnione do tego podmioty i wywozić do oczyszczalni ścieków.
  12. Ścieki z myjni, po podczyszczeniu, zawracać do procesu technologicznego, a po wykorzystaniu odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego na ścieki z myjni; zbiornik systematycznie opróżniać (nie dopuścić do jego przepełnienia) przez uprawnione do tego celu podmioty i wywozić do oczyszczalni ścieków.
  13. Wody opadowe i roztopowe z dachów odprowadzać powierzchniowo na własny teren nieutwardzony, w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz niezmieniający stanu wody na gruncie, w szczególności kierunku odpływu wód opadowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
  14. Wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych, po podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych, odprowadzać powierzchniowo na terenie działki inwestycyjnej, w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz niezmieniający stanu wód na gruncie, w szczególności kierunku odpływu wód opadowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
  15. Powstające na etapie eksploatacji przedsięwzięcia odpady inne niż niebezpieczne magazynować selektywnie w zamkniętych i szczelnych workach, pojemnikach, kontenerach lub luzem (w zależności od rodzaju odpadów) na utwardzonej powierzchni w wyznaczonym miejscu/pomieszczeniu magazynowym, w sposób zabezpieczający przed możliwością powstawania odcieków i zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego: ww. odpady przekazywać uprawnionym odbiorcom do odzysku lub unieszkodliwiania.
  16. System wodno-ściekowy regularnie i terminowo poddawać próbom szczelności i konserwacji

II. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji  wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa
w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2016 r. poz. 353 ze zm.)

1.Zaprojektować maksymalnie:

- 1 podziemny, dwupłaszczowy, czterokomorowy zbiornik do magazynowania paliw płynnych o pojemności maksymalnej 70 m³

- 1 podziemny zbiornik do magazynowania gazu LPG o pojemności maksymalnej 10 m³, wraz z dystrybutorem LPG ( dystrybutor na poziomie mocy akustycznej nie większym niż 78,2 dB);

- 1 podziemny zbiornik do magazynowania gazu o pojemności maksymalnej 4,85 m³;

- 3 dystrybutory czteromodułowe, dwustronne do wydawania paliw płynnych o poziomie mocy akustycznej nie większym niż 78,2 dB każdy.

2. Posadowienie dystrybutorów do wydawania paliw płynnych na wysepkach i wyposażenie ich w system odsysania oparów VRS o skuteczności 99%.

3. Wyposażenie stanowiska rozładunku autocysterny w wahadło gazowe o skuteczności 99,8%.

4. Wyprowadzenie odpowietrznika zbiornika magazynowego paliw płynnych na wysokości minimum 4,0 m.

5. Zaprojektować zadaszenie nad dystrybutorami.

6. Zaprojektować na potrzeby myjni kotłowni wyposażonej w kocioł opalany gazem płynnym propan-butan o mocy maksymalnej 35 kW, z odprowadzaniem zanieczyszczeń emitorem pionowym, otwartym o minimalnej wysokości 10 m i maksymalnej średnicy 0,3 m.

7.Zaprojektować na potrzeby budynku obsługi kotłowni wyposażonej w kocioł opalany gazem płynnym propan-butan o mocy maksymalnej 15 kW, z odprowadzeniem zanieczyszczeń emitorem pionowym, otwartym o minimalnej wysokości 10 m i maksymalnej średnicy 0,3 m.

8.Zapewnić izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych i dachu budynku myjni samochodowej o wartości nie niższej niż odpowiednio 25 dB i 40 dB.

9. Zaprojektować  szczelny zbiornik bezodpływowy na ścieki z myjni.

10.Zaprojektować szczelny zbiornik bezodpływowy na ścieki bytowe.

III. Nie stwierdzam konieczności ponownego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2061, poz. 353 ze zm.)

                                               

U Z A S A D N I E N I E

 

W dniu 22.11.2016 r do Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka wpłynął wniosek złożony przez firmę AVEST P.P.H.U. ul. Słoneczna 5, 08-311 Bielany w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: ,,,Budowa stacji paliw płynnych z infrastrukturą towarzyszącą” na działce o nr ew. 1061 przy ul. Różańskiej
w obrębie miasta Ostrów Mazowiecka.

Do wniosku dołączono:

- kartę informacyjną przedsięwzięcia;

- poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;

- wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcia.

Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wniesiona została opłata , zgodnie z art. 6 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

W myśl art. 75 ust.1 pkt 4 ustawy ooś organem właściwym do rozpoznania sprawy jest burmistrz

Pismem z dnia 30.11.2016 r. Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie

Przedmiotowa inwestycja zgodnie z § 3 ust.1 pkt 35 i 36 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (DZ.U.2016, poz. 71)zakwalifikowana została do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego  przeprowadzanie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.

W oparciu o art. 64 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy ooś Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka wystąpił z pismem do Regionalnego Dyrektora Ochrony  Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia procedury w sprawie oddziaływania na środowisko oraz ewentualnego zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

W dniu 15 grudnia 2016 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej wydał opinie, że dla przedsięwzięcia realizowanego przez firmę AVEST P.P.H.U. i polegającego na budowie stacji paliw płynnych z infrastrukturą towarzyszącą na terenie działki nr ew. 1061 przy ul. Różańskiej w Ostrowi Mazowieckiej nie jest wymagane przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko.

Pismem z dnia 23 grudnia 2016 r Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wyraził opinię, że dla powyższego przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko

W dniu 05.01.2017 r Burmistrz Miasta Ostrów- Mazowiecka wydał postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Zgodnie z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2016 poz. 23 ze zm.) w związku z art. 63 ust 5 i 6 ustawy ooś  z dniu 23.01.2017 r postępowanie w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostało zawieszone do czasu przedłożenia raportu przez Inwestora. W dniu 28.02.2017 r Inwestor złożył
w Urzędzie Miasta Ostrów Mazowiecka  raport o oddziaływaniu na środowisko.

                                                                                                

W myśl art. 21 i 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na  środowisko  (Dz.U. 2016 poz.353 ze zm.) Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka obwieszczeniem z dnia 03.03.2017 r znak: RGŚ.604.5.2016 wszczął procedurę udziału społeczeństwa oraz wskazał 30 dniowy termin na zapoznanie się z dokumentacją sprawy oraz na składanie uwag, skarg i wniosków.  Jednocześnie Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka postanowieniem  z dnia 03.03.2017 r podjął zawieszone postępowanie w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia. W terminie od 06.03.2017 do 10.04.2017 r  nie wniesiono żadnych uwag i wniosków.

Zgodnie  art. 77 ust.1 pkt 1 ustawy ooś Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej o wydanie uzgodnień realizacji przedsięwzięcia.

W dniu 20.03.2017 r. do Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka wpłynęła opinia sanitarna Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej uzgadniająca warunki realizacji planowanego przedsięwzięcia.

W dniu 18. 04. 2017 r do Urzędu wpłynęło wezwanie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie do uzupełnienia raportu. W dniu 28.04.2017 r Inwestor przedłożył stosowne uzupełnienia.

W dniu 30 maja 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydal postanowienie znak: WOOŚ-I.4242.62.2017.KZ.3 uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia. Treść uzgodnień została uwzględniona w sentencji decyzji.

 

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie:

- pawilonu stacji o powierzchni zabudowy do 200 m²;

- wiaty nad dystrybutorami o powierzchni zabudowy do 150 m²;

- trzystanowiskowej, samoobsługowej, bezdotykowej myjni samochodowej z własną kotłownią o powierzchni zabudowy do 115 m²;

- instalacji paliw płynnych z dwupłaszczowym, podziemnym zbiornikiem na paliwo PB i ON o pojemności 70 m³ czterokomorowym z rurociągami i dystrybutorami;

- podziemnego zbiornika LPG o pojemności 9200 l;

- podziemnego zbiornika na gaz do zasilania centralnego ogrzewania o pojemności 4850 l;

- szczelnych nawierzchni, w tym wjazdu, parkingu i placu manewrowego oraz systemu lokalnej kanalizacji deszczowej wraz z separatorem substancji ropopochodnych;

- instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i oświetleniowych.

 Przedsięwzięcie realizowane będzie na działce o powierzchni 2783 m³  położonej przy ul. Różańskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

Przedmiotowa nieruchomość graniczy z  terenami:

- od strony północnej – linia kolejowa;

- od strony wschodniej – działka niezabudowana,  droga nieutwardzona;

- od strony południowej – drga krajowa DK 60;

- pod strony zachodniej – zabudowa mieszkaniowa

Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się w odległości ok. 5 m od granic analizowanego terenu.

Teren planowanej inwestycji objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrów Mazowiecka i oznaczony jest symbolem U-8 – teren usług.

Podczas realizacji przedsięwzięcia wystąpi emisja substancji do powietrza oraz hałasu, powodowane głównie eksploatacją środków transportu. Uciążliwości te będą okresowe i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. W celu minimalizacji emisji substancji do powietrza do prowadzenia prac stosowany będzie sprzęt sprawny technicznie, eksploatowany i konserwowany w prawidłowy sposób, a materiały pyliste zabezpieczone będą przed rozwiewaniem ( np. przez przykrywanie plandekami). W celu minimalizacji emisji hałasu prace budowlane na etapie realizacji przedsięwzięcia prowadzone będą w porze dziennej w godz. 6.00-22.00.

Prace ziemne poprzedzone zostaną usunięciem z terenu planowanych wykopów urodzajnej gleby. Gleba magazynowana będzie w wyznaczonym miejscu w sposób, który zabezpieczy ją przed zanieczyszczeniem. Po zakończeniu robót budowlanych, gleba zostanie wykorzystana w ramach zagospodarowania powierzchni na terenie przedmiotowego przedsięwzięcia ( tylko wtedy, gdy nie będzie zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi), a ewentualny nadmiar przekazany zostanie uprawnionym podmiotom. Na etapie realizacji inwestycji ścieki bytowe  gromadzone będą w szczelnym zbiorniku bezodpływowym przewoźnej toalety, a następnie systematycznie przekazywane za pośrednictwem uprawnionych odbiorców do oczyszczalni ścieków.

W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo- wodnego przed wyciekami płynów technicznych i paliw wszelkie prace prowadzone będą przy użyciu sprawnego sprzęt, eksploatowanego i konserwowanego systematycznie w sposób prawidłowy. W przypadku wystąpienia konieczności odwodnienia wykopów prace odwodnieniowe prowadzone będą pod osłoną ścian szczelnych, bez konieczności trwałego obniżania poziomu wód gruntowych ( do minimum ograniczony zostanie czas odwodnienia wykopu) oraz w sposób ograniczający wpływ ww. prac do terenu działki inwestycyjnej.  Ewentualne wody z wykopów, po podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych i piaskowniku, odprowadzane będą powierzchniowo na terenie działki inwestycyjnej, w  sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich lub do rowu po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego. Teren inwestycji na etapie realizacji wyposażony zostanie w sorbenty do usuwania rozlanych substancji ropopochodnych.  W przypadku awaryjnego wycieku zanieczyszczenie będzie niezwłocznie usuwane, a następnie przekazywane uprawnionym podmiotom do unieszkodliwienia.

Powstające na etapie realizacji przedsięwzięcia odpady inne niż niebezpieczne magazynowane będą selektywnie w wyznaczonym miejscu, w sposób zabezpieczający przed pyleniem, rozwiewaniem odpadów oraz zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego. Powstające  na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpady niebezpieczne magazynowane będą w zamkniętych, szczelnych i oznakowanych pojemnikach lub innych opakowanych, odpornych na działanie składników umieszczanych w nich odpadów, zlokalizowanych w miejscu wyznaczonym, ogrodzonym o utwardzonym podłożu, zadaszonym lub zabezpieczonym przed działaniem warunków atmosferycznych. Miejsca magazynowania odpadów zostaną oznaczone i zabezpieczone przed wstępem osób nieupoważnionych i zwierząt. Powstające na etapie eksploatacji przedsięwzięcia odpady inne niż niebezpieczne magazynowane będą selektywnie w zamkniętych i szczelnych workach pojemnikach, kontenerach lub luzem ( w zależności od odpadu) na utwardzonej powierzchni w wyznaczonym miejscu/pomieszczeniu magazynowymw sposób zabezpieczający przed możliwością powstawania odcieków i zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego. Wszystkie ww. odpady przekazywane będą uprawnionym odbiorcom do odzysku lub unieszkodliwienia.

Źródłami emisji substancji do powietrza na etapie eksploatacji przedsięwzięcia będą pojazdy poruszające się po terenie planowanego przedsięwzięcia, praca kotłowni oraz operacje przeładunku paliw. W czasie tankowania występować będzie emisja oparów benzyn, etylin, oleju napędowego z otworów wylewnych zbiorników samochodowych. Dystrybutory do wydawania paliw płynnych posadowione będą  na wysepce i wyposażone w system odsysania oparów URS ( odsysanie oparów benzyn do zbiornika podczas tankowania pojazdów samochodowych) o gwarantowanej  skuteczności minimum 99%. Stanowisko rozładunku autocystern wyposażone będzie w wahadło gazowe o skuteczności minimum 99,8% nad dystrybutorami i stanowiskami tankowania zaprojektowane zostanie zadaszenie. Na potrzeby budynku stacji i myjni zaprojektowana zostanie kotłownia. Przeprowadzona w raporcie ooś analiza rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu na etapie eksploatacji przedsięwzięcia wykazała, że przy zachowaniu warunków określonych w niniejszej decyzji, dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu nie zostaną przekroczone.

W czasie eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia głównymi źródłami emisji hałasu będą dystrybutory paliw oraz ruch pojazdów po terenie inwestycji. W celu minimalizacji oddziaływania akustycznego planowanej inwestycji nałożono na Inwestora obowiązek zastosowania urządzeń  których rodzaje, ilości i maksymalne poziomy mocy akustycznych określono w decyzji.

Zgodnie z załączonymi do przedłożonej dokumentacji obliczeniami rozprzestrzeniania się hałasu, na etapie eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia, przy zastosowaniu warunków określonych w decyzji, dopuszczalne poziomy hałasu na terenach chronionych nie będą przekroczone.

Teren inwestycji na etapie eksploatacji wyposażony będzie w sorbenty do usuwania rozlanych substancji ropopochodnych. W przypadku ich awaryjnego wycieku zanieczyszczenie będzie niezwłocznie usuwane, i przekazywane uprawnionym podmiotom do unieszkodliwiania

Zaopatrzenie planowanego przedsięwzięcia w wodę realizowane będzie z sieci wodociągowej. Zużycie wody będzie monitorowanie i ewidencjonowane. Na etapie eksploatacji ścieki bytowe odprowadzane będą do szczelnego zbiornika bezodpływowego. Zbiornik będzie systematycznie opróżniany przez uprawnione do tego celu podmioty i wywożony do oczyszczalni ścieków. Ścieki z myjni po podczyszczeniu, zawracane będą do procesu technologicznego, a po wykorzystaniu odprowadzane do szczelnego zbiornika bezodpływowego na ścieki z myjni.. Zbiornik będzie systematycznie opróżniany przez uprawnione do tego celu podmioty i wywożony do oczyszczalni ścieków. Wody opadowe i rozporowe z dachów odprowadzane będą powierzchniowo na własny teren nieutwardzony, w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz niezmieniający stanu wody na gruncie, w szczególności kierunku odpływu wód opadowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych, po podczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych, odprowadzane będą powierzchniowo na teren działki inwestycyjnej, w sposób nie powodujący zalewania terenów sąsiednich oraz niezmieniający stanu wody na gruncie, w szczególności kierunku odpływu wód opadowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich. System wodno-ściekowy regularnie i terminowo poddawany będzie próbom szczelności i konserwacjom.

Zgodnie z przedłożoną dokumentacją w chwili obecnej na przedmiotowej działce, o powierzchni 0,2783 ha, znajduje się pozostałość infrastruktury po dawnej  stacji LPG.

Zakres robót obejmował będzie rozbiórkę istniejącego budynku obsługi stacji LPG i pozostałej infrastruktury, a następnie budowę i montaż planowanych obiektów. Wolny od zabudowy teren zostanie zagospodarowany zielenią- planuje się realizację trawników z nasadzeniem drzew i krzewów.

Teren przeznaczony pod inwestycję położony jest poza obszarami objętymi ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r, poz. 2134 ze zm.).

Najbliżej położony teren Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków PLB140007 znajduję się w odległości ok. 30 m od terenu inwestycji.

Biorąc pod uwagę fakt, że teren przewidziany pod inwestycję leży w niedalekim sąsiedztwie obszaru Natura 2000 Puszcza Biała, oraz że teren przewidziany pod inwestycję był wykorzystywany jako stacja tankowania gazu LPG, a planowane przedsięwzięcia będzie rozszerzeniem dotychczasowej działalności uznaje się, że realizacja przedmiotowej inwestycji zarówno w sposób bezpośredni i pośredni nie będzie skutkowała wystąpieniem negatywnych oddziaływań dla prawidłowego funkcjonowania gatunków roślin zwierząt oraz ich siedlisk, będących przedmiotem ochrony na ww. obszarze Natura 2000.

Mając na uwadze skalę, zakres oraz położenie inwestycji, stwierdza się, że powyższe przedsięwzięcie nie będzie miało znacząco negatywnego wpływu na ww. obszar Natura 2000, jego integralność, a także spójność Europejskiej Sieci Ekologicznej.

Ze względu na charakter planowanego przedsięwzięcia, a także lokalizację, nie stwierdzono możliwości wystąpienia transgranicznego oddziaływania.

Zgodnie z przedłożoną dokumentacją na terenie  przedsięwzięcia i w jego otoczeniu nie występują zabytki chronione na postawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia nie stwierdzono konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust.1 ustawy ooś z uwagi na następujące okoliczności:

  1. Posiadane na etapie wydania decyzji dane na temat planowanego przedsięwzięcia i elementów przyrodniczych. środowiska, objętych zakresem przewidywanego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia  na środowisko pozwalają wystarczająco ocenić jego oddziaływanie na środowisko i ustalić warunki realizacji;
  2. Ze względu na rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia oraz jego powiązania a z innymi przedsięwzięciami nie stwierdzono obecnie możliwości ponadnormatywnego kumulowania się oddziaływań tego przedsięwzięcia z innymi przedsięwzięciami zlokalizowanymi poza terenem należącym do Inwestora;
  3. Nie stwierdzono możliwości negatywnego oddziaływania  przedmiotowego przedsięwzięcia na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin  i zwierząt lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody.

 Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

                                                                    

ZASTĘPCA BURMISTRZA

/-/ Zbigniew Chrupek

 

P O U C Z E N I E

 

1. Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy  z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa o ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzje wydawane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem sześciu lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Termin, o którym mowa powyżej może ulec wydłużeniu o 4 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji oś środowiskowych uwarunkowaniach.

2.Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce, ul. Gorbatowa 15, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

3.Zgodnie z art. 127 a § 1 i 2 w trakcie trwania biegu terminu na wniesienie odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem  doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Załącznik:

1.Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 82 ust. 3 ooś.

 

Załącznik do decyzji RG-Ś.604.5.2016

Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia  zgodnie z art. 82.ust.3 ustawy
o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa
w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

(Dz. U. z 2016 r, poz. 353 ze zm.)

 

Planowane przedsięwzięcia realizowane na działce o nr ew. 1061 położonej przy ul. Różańskiej w Ostrowi Mazowiecka polegać będzie na budowie:

- pawilonu stacji o powierzchni zabudowy do 200 m²;

- wiaty nad dystrybutorami o powierzchni zabudowy do 150 m²;

-trzystanowiskowej, samoobsługowej, bezdotykowej myjni samochodowej z własną kotłownią powierzchni zabudowy do 115 m²;

- instalacji paliw płynnych z dwupłaszczowym, podziemnym zbiornikiem na paliwa PB i ON o pojemności 70 m³ czterokomorowym z rurociągami i dystrybutorami;

- podziemnego zbiornika LPG o pojemności 9200l;

- podziemnego zbiornika na gaz do zasilania centralnego ogrzewania o pojemności 4850 l;

- szczelnych nawierzchni, w tym wjazdu, parkingu i placu manewrowego oraz systemu lokalnej kanalizacji deszczowej wraz z separatorem substancji ropopochodnych;

- instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i oświetleniowych.

 

Przedmiotowa działka, o powierzchni 2783 m², w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest symbolem U-8 – teren usług.

Teren inwestycji graniczy:

- od strony północnej z linią kolejową (działka o nr ew. 292);

- od strony wschodniej z działką niezabudowaną, drogą nieutwardzoną (działka o nr ew. 1062)

- od strony południowej z drogą krajową DK60

- od strony zachodniej z  terenem zabudowy  mieszkaniowej (działka o nr ew. 1060/2).

Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się w odległości ok 5 m od granic analizowanego terenu.

Obecnie na terenie działki znajdują się pozostałości infrastruktury po dawnej stacji LPG oraz teren zieleni.

W fazie realizacji teren przeznaczony pod zabudowę ulegnie częściowemu przekształceniu:
W wyniku robót nastąpi rozbiórka istniejącego budynku oraz pozostałej infrastruktury, zdjęcie warstwy gleby, wykopy, budowa planowanych obiektów oraz montaż niezbędnych instalacji. Zagospodarowania terenu budowy stacji paliw płynnych przewiduje od strony zachodniej usytuowanie pawilonu stacji paliw, z pomieszczeniami związanymi z obsługą stacji, częścią handlową oraz częścią socjalno-sanitarną  dla pracowników i klientów.

Zbiornik paliw płynnych podziemny, dwupłaszczowy, czterokomorowy na paliwo PB i ON o pojemności 70 m³; w tym:  8 m³ - Pb98, 10 m³-  Pb95, 8 m³ - ON, 35 m³ - ON, wyposażony będzie w: monitoring elektroniczny rozszczelnień i pomiarem stanów paliwa, zabezpieczenia przeciw przelaniu zbiorników, sondy elektroniczne dla pomiaru paliw z alarmami, system zwrotnego obiegu par benzyn VRS I i II, system elektronicznego zrządzania paliwami (dystrybutory i zbiorniki).

Rozładunek paliw odbywać się będzie w zabudowanej studzience zlewczej umieszczonej na wysepce rozdzielczej. Rury oddechowe zamontowane obok studzienki wyprowadzone będą na wysokość 4,0 m. Instalacja ssąca wykonana będzie z rur metalowych typu FSL nie wymagających rur ochronnych. Przewiduje się wyposażenie stacji w trzy dystrybutory czteromodułowe z instalacją YRS.

Zaopatrzenie w wodę przewiduje się z istniejącej sieci wodociągowej.

Ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do szczelnego zbiornika ścieków i okresowo wywożone do oczyszczalni ścieków.

Ścieki technologiczne z myjni samochodowej przy zastosowaniu obiegu zamkniętego z podczyszczalni ścieków zbierane będą do szczelnego zbiornika bezodpływowego i odbierane przez uprawniony podmiot do oczyszczalni ścieków.

Wody opadowe z terenów utwardzonych odprowadzane będą przez system lokalnej kanalizacji deszczowej do separatora substancji ropopochodnych i po poczyszczeniu kierowane na tereny biologicznie czynne.

Powstające w trakcie działalności stacji paliw odpady niebezpiecznie i inne niż niebezpieczne zbierane będą w sposób selektywny, magazynowane w wyznaczonym pomieszczeniu i przekazywane firmom specjalistycznym.

Praca w zakładzie stacji paliw przewidywana jest w systemie całodobowym. Zatrudnienie w zakładzie wyniesie do 8 osób.

Wytworzył:
Zbigniew Chrupek
(2017-06-29)
Udostępnił:
Duda Michał
(2017-07-03 13:35:30)
Ostatnio zmodyfikował:
Duda Michał
(2017-07-03 13:58:44)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki