ZAWIADOMIENIE Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka o zamiarze włączenia do Gminnej ewidencji zabytków Miasta Ostrów Mazowiecka następujących układów i obszarów

Ostrów Mazowiecka, 01 września 2022 roku

                    BURMISTRZ MIASTA

               OSTRÓW MAZOWIECKA

 

RG-P.4123.5.2022

ZAWIADOMIENIE

Działając na podstawie § 18b Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, zwanego dalej „rozporządzeniem” (Dz.U. z 2021 r. poz. 56), w nawiązaniu do art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2022 r. poz. 840), Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka zawiadamia o zamiarze włączenia do Gminnej ewidencji zabytków Miasta Ostrów Mazowiecka następujących układów i obszarów na których znajduje się znaczna ilość zabytków archeologicznych:

  1. Historyczny układ urbanistyczny miasta
  2. Obszar obejmujący nawarstwienia kulturowe z okresu od XIII w.
  3. Obszar dawnego dworu książęcego.

Zgodnie z § 18 b ust. 2 rozporządzenia, zawiadomienia o zamiarze włączenia karty adresowej zabytku będącego historycznym układem urbanistycznym lub ruralistycznym, historycznym zespołem budowlanym, terenem, na którym znajduje się znaczna ilość zabytków archeologicznych, lub nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym do gminnej ewidencji zabytków, o włączeniu tej karty, o sporządzeniu nowej karty adresowej takiego zabytku, o zamiarze wyłączenia karty adresowej takiego zabytku z gminnej ewidencji zabytków lub o wyłączeniu tej karty dokonuje się w drodze obwieszczenia umieszczonego na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Podstawa prawna:

Zgodnie z art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2022 r. poz. 840), Wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi gminną ewidencję zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy. W gminnej ewidencji zabytków powinny być ujęte:

  1. zabytki nieruchome wpisane do rejestru;
  2. inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków;
  3. inne zabytki nieruchome wyznaczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

 

 

Burmistrz

(-)

Jerzy Bauer

Wytworzył:
Jerzy Bauer
(2022-09-01)
Udostępnił:
Kosakowska Marzena
(2022-09-02 11:13:24)
Ostatnio zmodyfikował:
Kosakowska Marzena
(2022-09-02 11:16:38)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki