Sporządzenie aktu urodzenia

Wymagane wnioski:

  • Karta urodzenia przekazana do USC przez podmiot wykonujący działalność leczniczą.

Dokumenty do wglądu: dowód osobisty osoby zgłaszającej urodzenie.

Sposób i miejsce zgłoszenia: 

  • Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje jedno z rodziców w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka: Urząd Stanu Cywilnego w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3-go Maja 66, 07-300 Ostrów Mazowiecka, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu: nr tel. 29 679 54 72. 
  • Na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, dostępną na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) poprzez wypełnienie, podpisanie i wysłanie formularza zgłoszenia urodzenia dziecka. UWAGA: konieczne jest posiadanie konta na platformie ePUAP oraz profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. 

Sposób i miejsce odbioru dokumentów: Przy rejestracji dziecka wydawany jest 1 odpis skrócony aktu urodzenia (nieodpłatnie).

Termin zgłoszenia urodzenia dziecka: Zgłosić urodzenie dziecka należy w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. 

Termin załatwienia sprawy: Niezwłocznie po uzyskaniu danych niezbędnych do sporządzenia aktu urodzenia. 

Informacje dodatkowe:

  • Zgłoszenia urodzenia dokonują matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. Matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, dokonują zgłoszenia urodzenia, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W pozostałych przypadkach zgłoszenia urodzenia dokonują przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki.
  • Zgłoszenia urodzenia można dokonać przez pełnomocnika.
  • Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa bądź przed upływem 300 dni od chwili jego ustania lub unieważnienia lub orzeczenia o separacji domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki dziecka. Akt urodzenia sporządza się jak dla dziecka pochodzącego z małżeństwa. Jeśli jednak dziecko urodziło się po zawarciu przez matkę kolejnego małżeństwa, domniemywa się, że ojcem dziecka jest aktualny mąż.
  • Jeżeli nie zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki, ustalenie ojcostwa może nastąpić przez uznanie ojcostwa (patrz: Uznanie ojcostwa).
  • W przypadku dziecka o nieustalonym prawnie ojcostwie do aktu urodzenia jako nazwisko i nazwisko rodowe ojca wpisuje się nazwisko matki z chwili urodzenia dziecka, a jako imię ojca - imię wskazane przez osobę zgłaszającą urodzenie, a w braku wskazania - imię wybrane przez kierownika urzędu stanu cywilnego.
  • Dziecku można nadać nie więcej niż dwa imiona. Nie można nadać imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego i w formie zdrobniałej. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
  • Akt urodzenia sporządza się dla każdego urodzonego dziecka, bez względu na to, czy urodziło się żywe czy martwe. Warunkiem jest wystawienie przez zakład podmiot wykonujący działalność leczniczą karty urodzenia, zawierającej dane niezbędne do sporządzenia aktu, w tym płeć dziecka.
  • Jeżeli nie dokonano zgłoszenia urodzenia w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia lub w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia, kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt urodzenia i wybiera dziecku imię z urzędu.

Godziny pracy Urzędu: poniedziałek – piątek, 8:00-16:00, nr telefonu: 29 679 54 37, 39, 77,72

Podstawa prawna: ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 roku (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 709 ze zm.); ustawa o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923 ze zm.)

Wytworzył:
Wanda Wiśniewska
Udostępnił:
Pszczółkowski Radosław
(2004-01-10 09:34:15)
Ostatnio zmodyfikował:
Ewelina Szczapa
(2022-07-08 09:01:34)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki