D E C Y Z J A

 

Na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4 oraz art. 84 art.1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2016 r.poz.353 ze zm.) w związku z art. 104 ustawy  z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. . U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Miejskiej Ostrów Mazowiecka, reprezentowanej przez pełnomocnika Joannę Raszkiewicz, Bartąg, ul. Tęczowy Las 2b/77, 10-687 Olsztyn

 Stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pod nazwą:

,, Budowa i rozbudowa ciągu ulic: Lubiejewska- Bolesława Prusa oraz budowa ronda
w rejonie skrzyżowania ulic Pocztowa – Lubiejewska -  Sikorskiego - Prusa i budowa ronda
w rejonie ulic Jagiellońska – Zwycięstwa” w Ostrowi Mazowieckiej

 

U Z A S A D N I E N I E

 

W dniu 17.11.2016 roku  wnioskodawca: Gmina Miejska Ostrów Mazowiecka reprezentowana przez pełnomocnika Joannę Raszkiewicz, Bartąg, ul. Tęczowy las 2b/77, 10-687 Olsztyn wystąpił  z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla  przedsięwzięcia p.n.: ,,Budowa i rozbudowa ciągu ulic Lubiejewska – Bolesława Prusa oraz budowa ronda w rejonie skrzyżowania ulic Pocztowa – Lubiejewska – Sikorskiego – Prusa oraz budowa ronda w rejonie ulic Jagiellońska – Zwycięstwa” w Ostrowi Mazowieckiej.

 Zgodnie z § 3 ust 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tj. Dz. U. nr 2016., poz. 71) realizowane przedsięwzięcie zakwalifikowane zostało do przedsięwzięć  mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko tj. ,,drogi o nawierzchni twardej o całkowitej długości przedsięwzięcia powyżej 1 km inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 31 i 32 oraz obiekty mostowe w ciągu drogi o nawierzchni twardej, z wyłączeniem przebudowy dróg oraz obiektów mostowych służących do obsługi stacji elektroenergetycznych i zlokalizowanych poza obszarami objętymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust.1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 26 kwietnia 2004 o ochronie przyrody (tj. Dz.U. z 2016 r. poz.2134 ze zm.).

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 353 ze zm.) dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej na podstawie art. 74 ust. 1 cyt. ustawy przez właściwego ze względu na miejsce realizacji inwestycji wójta, burmistrza bądź prezydenta. Zawiadomieniem z dnia 18.11.2016 r Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka wszczął postępowanie dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

W niniejszej sprawie ustalono, że liczba stron postępowania przekracza 20. Zgodnie z art. 74 ust 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zastosowano przepis 49  Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zawiadamiania stron o czynnościach organu poprzez publiczne obwieszczenie.

W dniu 23.11.2016 r. na podstawie art. 64 ust 1 pkt1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.  Dz. U. z 2016 r.poz.353 ze zm.) Burmistrz Miasta  wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej o wyrażenie opinii w kwestii konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie pismem znak: WOOŚ-II.4240.1678.2016.MŚ. z dnia 7 grudnia  2016 r. wydał opinię, stwierdzającą brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej pismem znak ZNS.471.50.2016.A.K. z dnia 1  grudnia 2016 r. stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

 

W postępowaniu wzięto pod uwagę informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia  oraz uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, opinie  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej.

Przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, ich wzajemne proporcje, usytuowanie przedsięwzięcia zgodnie z uwarunkowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz rodzaj i skalę możliwego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.  Dz. U. z 2016 r. poz.353 ze zm.) Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka postanowieniem z dnia 16 grudnia 2016 r odstąpił od nałożenia obowiązku przeprowadzenia oceny odziaływania  przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z art 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2016 r. poz.353 ze zm.), w związku z wydaniem niniejszej decyzji, uzasadnienie decyzji winno zawierać informacje o uwarunkowaniach wymienionych w art. 63 ust.1 powyższej regulacji.

O braku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przesądziły następujące kryteria:

I. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia  z uwzględnieniem skali i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji.

1) Planowane przedsięwzięcia polegać będzie na budowie i rozbudowie ulic: Lubiejewska – Bolesława Prusa oraz budowie ronda w rejonie skrzyżowania ulic Pocztowa – Lubiejewska – Sikorskiego – Prusa i budowie ronda w rejonie ulic Jagiellońska – Zwycięstwa w mieście Ostrów Mazowiecka. Długość projektowanych ulic wynosi około 2 km, w tym ulica Prusa, droga gminna lokalna 1,6 km, a ulica Lubiejewska, droga gminna zbiorcza, 0,3 km. Obecnie ulice Prusa i Lubiejewska posiadają nawierzchnię bitumiczną.

W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia realizowane będą:

?budowa nawierzchni jezdni, nawierzchni chodników, nawierzchni ciągów pieszo-rowerowych;

?budowa zatok autobusowych i miejsc postojowych;

?budowa kanalizacji deszczowej z budową wylotów z urządzeniami podczyszczającymi, przyłączy wodociągowych i sanitarnych;

?budowa oświetlenia drogowego, kanału technologicznego;

?budowa/przebudowa nawierzchni zjazdów indywidualnych i publicznych;

?przebudowa skrzyżowań z drogami publicznymi, usunięcie kolizji i istniejącą infrastrukturą techniczną;

?urządzenie terenów zieleni w granicach pasa drogowego oraz pozostałych prac niezbędnych do wykonania inwestycji. W otoczeniu planowanej inwestycji znajdują się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, jednorodzinna usługowa, wielorodzinna oraz wielorodzinna z usługami.

2)  Ze względu na skalę i charakter realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie znacząco na zwiększenie odziaływań skumulowanych  w rejonie inwestycji.

3) W trakcie realizacji przedsięwzięcia zużywane będą materiały budowalne : kruszywo łamane, mieszkankę mineralno-asfaltowa, kruszywo naturalne, woda, paliwa i inne materiały stosowane w budownictwie drogowym. Materiały i urządzenia planowane do wykorzystania w ramach inwestycji posiadać będą certyfikaty dostępności do stosowania na polskim rynku.

W fazie eksploatacji planowanej inwestycji nie przewiduje się bieżącego wykorzystania wody, surowców, paliw i energii.

4) Podczas realizacji planowanej inwestycji wystąpią uciążliwości związane z emisją hałasu
i emisją substancji pyłowych i gazowych do powietrza, spowodowane przez pracę ciężkiego sprzętu budowalnego i pojazdów transportujących materiały budowalne. Oddziaływania te będą miały charakter przejściowy i po zakończeniu budowy zostaną usunięte.

Odpady gromadzone będą selektywnie w wyznaczonych miejscach i przekazywane uprawnionym podmiotom do unieszkodliwienia lub odzysku.

Eksploatacja przedsięwzięcia związana będzie z emisją zanieczyszczeń do powietrza i emisją hałasu, spowodowaną ruchem pojazdów poruszających się po drodze, co uzależnione będzie od wielkości i struktury ruchu oraz stanu technicznego pojazdów, rodzaju stosowanego paliwa.

5) Prowadzenie robót budowalnych zgodnie z przepisami bhp i ppoż. oraz zgodnie ze sztuką budowalną zminimalizuje ryzyko wystąpienia poważnej awarii w trakcie realizacji inwestycji. Możliwość wystąpienia awarii w trakcie eksploatacji przedsięwzięcia, może wystąpić w przypadku kolizji drogowej pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, które w wyniku kolizji zostaną uwolnione do środowiska.

Planowana inwestycja poprawi stan techniczny drogi, co wpłynie na podwyższenie bezpieczeństwa i komfortu ruchu pojazdów na drodze oraz zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji drogowej w porównaniu  z  sytuacją obecną.

II. Usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

1) W miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary błotne i o płytkim zaleganiu wód gruntowych.

2) Planowane przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi, poza obszarami wybrzeży, otoczony jest kompleksem leśnym.

3) W miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary objęte ochroną, strefy ujęć wody i obszary chronione zbiorników wód śródlądowych. Najbliżej położony obszar Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków - Puszcza Biała PLB 140007 znajduje się w odległości ok. 190 m od terenu inwestycji.

4) W miejscu realizacji inwestycji nie występują obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

5) W rejonie realizacji przedsięwzięcia  nie występują jeziora, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

W ramach rozwiązań chroniących środowisko podjęte będą następujące działania:

? zaplecze budowy  zlokalizowane będzie poza terenem zwartej zabudowy mieszkaniowej;

?wycinka drzew wykonana będzie  poza sezonem lęgowym ptaków, prace rozbiórkowe w obrębie drzew prowadzone będą ręcznie;

?prace budowlane prowadzone będą w porze dziennej w godz. 6.00-22.00;

?ścieki socjalno - bytowe gromadzone będą w szczelnych zbiornikach bezodpływowych, usuwanych przez uprawnione podmioty;

?zachowanie ostrożności i odpowiednia organizacja robót i zaplecza bazy sprzętowej i materiałowej ograniczy zagrożenie wyciekiem eksploatacyjnym i awaryjnym;

?prawidłowa eksploatacja i stan techniczny maszyn i urządzeń  zminimalizuje możliwość wycieku z nich substancji niebezpiecznych;

?powstające odpady poddawane będą w pierwszej kolejności  odzyskowi lub unieszkodliwianiu w miejscu  powstawania, tymczasowe magazynowanie odpadów odbywać się będzie na odpowiednio zagospodarowanym placu, pod zadaszeniem i w pomieszczeniu magazynowym. Wytwarzane odpady przekazane będą uprawnionym podmiotom;

?substancje pylne, składowane na etapie budowy inwestycji będą odpowiednio zabezpieczone przez przykrycie folią, plandekami, okresowe zraszanie. Prace budowalne prowadzone będą poza okresem silnych wiatrów, pojazdy wyjeżdżające  placu budowy będą poddane czyszczeniu kół;

?prace budowalne w strefie korzeni drzew prowadzone będą bez użycia sprzętu ciężkiego. Drzewa będą zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi;

?miejsca prowadzenia robót budowlanych będą wydzielone i oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i zatwierdzonym projektem organizacji ruchu.

 

III. Rodzaj i skala możliwego oddziaływania w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt I i II.

1) Uwzględniając skalę i charakter prowadzonej działalności zasięg przestrzenny oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji.

2) Ze względu na lokalizację i rodzaj planowanej inwestycji nie wystąpi transgraniczne oddziaływanie na środowisko.

3) Planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko. Informacje zawarte w karcie potwierdzają brak możliwości wystąpienia oddziaływań o znacznej wielkości lub złożoności. Bezpośrednie oddziaływanie będzie miało zasięg lokalny i ograniczy się do terenu, na  którym realizowane będzie przedsięwzięcie.

4) Oddziaływania na etapie realizacji inwestycji będą krótkotrwale i odwracalne. Oddziaływania na etapie eksploatacji będą miały charakter ciągły, zależny od wielkości i czasu trwania natężenia ruchu na drodze.

 

Realizacja planowanej inwestycji poprawi bezpieczeństwu ruchu kołowego poprzez budowę dwóch rond oraz kanalizację ruchu na części skrzyżowań, poprawi bezpieczeństwo ruchu pieszego, rozwiąże problem odwodnienia dróg i ureguluje gospodarkę wodami opadowymi, poprawi atrakcyjność otoczenia na całej długości przedmiotowej inwestycji, ograniczy emisję spalin, hałasu i drgań poprzez wykonanie równych, utwardzonych nawierzchni.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

 Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy  z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa o ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzje wydawane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem sześciu lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce, ul. Gorbatowa 15, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

 

z up. BURMISTRZA

/-/ Zbigniew Chrupek

Zastępca Burmistrza

 

Załącznik:

1.Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 82 ust. 3 ooś.

Wytworzył:
Zbigniew Chrupek
(2017-01-23)
Udostępnił:
Duda Michał
(2017-02-01 15:33:01)
Ostatnio zmodyfikował:
Duda Michał
(2017-02-01 15:42:49)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki